SIFE (САЙФ) е най-голямата в света мрежа от студентски организации
с цел да свързва принципите на предприемаческия дух с ангажимента на студентите към нуждаещите се членове на обществото. Абревиатурата SIFE e „Students in free enterprise”, буквалният превод е „Студенти в свободно предприемачество”, но като смисъл е по-точно „Студенти със свободна предприемаческа инициатива”.
Създадена е в САЩ, а днес е представена в четиридесет държави по света, сред които са и най-влиятелните икономически сили – Германия, Китай, Русия, Япония, Австралия, Индия, Южна Африка (ЮАР), Казахстан, Сингапур, Нигерия, Египет и пр. Мотото на студентската организация е: „Да съберем днешните и бъдещите лидери, за да създадем, посредством позитивната сила на предприемачеството, един по-добър и устойчив свят”.
Дейността на студентите, обединени в организацията САЙФ, е свързана с разработването и реалното осъществяване на проекти, които да доказват практическото приложение на знанията и уменията, усвоени от студентите в процеса на следването им в университета. И най-вече да гарантират дългосрочна реализация на заложените в тях идеи, да допринасят за опазването на околната среда и да предвиждат управление на ресурси.
В САЙФ обществото са обединени студенти от всякакви специалности. Най-често това са юристи и икономисти, но не липсват и студенти по физика, химия, медицина, та дори и по философия и социология. Основаната идея е на доброволни начала студентите да допринесат за подобряване благосъстоянието на нуждаещите се в обществото. За реализацията на идеите си те разчитат преди всичко на собствените си усилия, но и на помощта на университетските си преподаватели и съветници – мениджъри във водещи фирми.
Пътят към Световната купа (SIFE World Cup)
минава през сериозна вътрешна надпревара в държавата, кандидат за участие на финалите. В случая ще ви представим как това се случва в Германия, където представителство на СЕЙФ е създадено през 2003 г. със седалище в Кьолн. В него членуват 34 отбора от най-елитните немски университети. Всяка година през месец май те се изправят помежду си в сериозно състезание, на което жури от видни бизнесмени и водещи юристи определя най-добрия университетски отбор, който да представлява Германия на световните финали, които по традиция се провеждат през есента.
Тази 2011 г. домакин на националната надпревара между тимовете от немските университети бе гигантът Дойче Телеком в централата си в град Бон. След оспорвана битка журито избра за национален отборът на университета в Регенсбург (в близост до Мюнхен на р. Дунав). Победата на тимът от Регенсбург над дотогавашния фаворит – отборът на университета в Манхайм се дължи на проекта на българката Милена Илиева – „Микролизинг”.
Проектът „Микролизинг”
Реализацията на проекта „Микролизинг”, с който Германия става световен шампион, става възможна най-вече благодарение на усилията на Милена Илиева и още трима български студенти – Адриана Стоева, Мария Александрова и Павел Йорданов, в университета в Регенсбург. Основната му идея е чрез насърчаването на вноса в България на употребявани машини, дарени или закупени от немски фирми да се подпомогнат малки и средни предприятия в България. Социалният елемент в проекта е гарантиран чрез предвиждането част от реализираната печалба да се отдава за благотворителност. Партньор на студентите в България става председателят на Български икономически форум Георги Табаков, който им посредничи да изберат българска лизингова компания.
За старта на реализацията на проекта в началото на 2010 г. Милена разказва: „Сред най-големите предизвикателства се оказа осигуряване спазването на немските и българските закони при придобиването, транспортирането и пускането на пазара на машините. В тази фаза на проектът трябваше да се съобразя с много законови изисквания – например относно необходими сертификати за съответните машини, да се предвиди приложимото право, да се уговорят срокове, неустойки, основните права и задължения във връзка с машините, да се изработят редица договори и да се съгласуват с данъчни и правни консултанти от Германия. Това бе основната ми задача и на практика можах да приложа знанията си от немския университет по немско право”.
Друг нелек момент в осъществяването на проекта е бил студентите да убедят немските производители да дарят или продадат на ниска (символична) цена употребяваните си машини за подпомагане на техни колеги в България. Независимо, че вече сме член на Европейския съюз, у тези обикновени германски производители (особено в селата) продължава да има недоверие към коректното развитие на бизнеса у нас. В крайна сметка усилията на младите българските студенти се оказаха ненапразни и успяха да внесат на българския пазар най-разнообразни машини на атрактивни цени.
Но предмет на проекта не е само осигуряването на технологичния процес на малките и средни предприятия. Студентите от SIFE отбора при Университета в Регенсбург са включили и нов момент в него, а именно – трансфер на знания и предприемачески умения. Всичко това те вече сториха на практика чрез проведени семинари през 2010 г. в Стара Загора, Монтана и Враца със съдействието на общините и на търговско-промишлените палати на България и Германия. Студентите разработват и безвъзмездно предоставят наръчник, в който обобщават основни правни съвети към малкия и средния бизнес, съвети за мотивация на персонала, бизнес-етика, ефективно управление на ресурсите и пр.
Финалът в Малайзия
се състоя от от 3 до 5 октомври 2011 г. в столицата Куала Лумпур. Присъстваха национални отбори от 37 държави. Форматът е предварителни групи, полуфинали и финал. Всеки един отбор разполага с 24 минути, за да представи пред международното жури проектите си, след което в рамките на 5 минути презентиращите студенти отговарят на конкретни въпроси на членовете на журито, съставено от водещи мениджъри на световно известни фирми.
Германия се оказва в една група с отборите на Гватемала, Нова Зеландия, Таджикистан и Тунис. На полуфинал продължават Германия и Гватемала. Там тимът от университета в Регенсбург успява да елиминира домакините от Малайзия, както и отборите на Индия и Филипините. На финала те се изправят срещу SIFE отборите на Пуерто Рико, Зимбабве и Гватемала и след оспорвана битка грабват световната купа.
За спонсорите и тяхната изгода
Спонсори на студентите от Регенсбург бяха едни от най-големите гиганти в световната индустрия – Дойче Телеком (Deutsche Telekom), Байер (Bayer), KPMG, Луфтханза, BASF, Porsche, Metro Group и др., които подпомагаха както подготовката и осъществяването на проекта така и пътуването и престоя им в Куала Лумпур.
Бляскавата победа на студентите в Малайзия бе посрещната с огромен интерес в Германия. Излезнаха множество публикации в местната преса и в националните Франкфуртер Алгемайне Цайтунг, Зюдойче цайтунг за това, че Германия е първата страна в Европа, чийто SIFE отбор става световен шампион, и то с българи на борда. В чест на студентите – световни шампиони спонсорите организираха гала-празненство на 11 ноември 2011 г. в Регенсбург. Всеки участник в отбора получи оферта да изпрати своя автобиография с цел осигуряване на работа или на практика в компаниите на спонсорите. От години стана практика мощните фирми по света да наблюдават много внимателно международните студентски състезания и от там да набират специалисти за бизнеса си.
На този приповдигнат фон у нас все още битува, когато дойде реч за спонсорство да се подразбира връзкарство, далаверка, пране на пари и пр. И можеби с основание, тъй като въпросното „подпомагане” обикновено отива при свои хора и реален ефект рядко е налице. Конкретно по повод студентските вътрешни и международни състезания, които се превърнаха в хит на еволюцията на младите хора в 21-ви век. У нас има доста невероятно можещи и искащи студенти, които ако успеят да достигнат до международни състезания неизменно се представят блестящо. Но от години най-големият им проблем е спонсорирането. За треньори и консултанти и дума да не става, реално битката на младите хора се свежда да намерят дребно финансиране поне за пътя, когато са достигнали до финали на някой международен форум. И не случайно се стига изявите на много от тях да бъдат под чужд флаг!
Коя е Милена Илиева:
Милена Илиева в момента е адвокат към Софийска адвокатска колегия и докторант в Университета в Регенсбург, Германия. Родена е в град Монтана и е завършила местната езикова гимназия с профил немски език.
През 2003г. се дипломира като юрист в СУ „Св, Климент Охридски”.
Още като студентка започва работа като секретар на Българо-германския форум в София и като нещатен сътрудник на народния представител в 39-то Народно събрание Валентин Василев. В периода 2004-2005 г. е била секретар на парламентарната група на СДС, с председател Надежда Михайлова. За кратко в 40-то Народно събрание е работила в Комисията по жалбите и петициите на гражданите.
През 2005 г. печели стипендия и пет месеца стажува в Берлин в Германския парламент (Бундестаг) в кабинета на народния представител г-жа Корнелия Пипер, която в момента е заместник-министър на външните работи на Федерална република Германия и заместник-председател на либералната Свободна демократическа партия.
През 2008г. става стипендиант на Баварския център за академични контакти с Източна Европа (BAYHOST), който се подкрепя от Баварското държавно министерство на науката и изкуството и се занимава предимно с поддържането на университетско сътрудничество между Бавария и Източна Европа. С предоставена стипендия завършва през 2010г. специалност „немско право за чуждестранни юристи (LL.M) ” при юридическия факултет на Университет Регенсбург, Бавария. От лятото на 2011г. е докторант по право към същия университет. От октомври 2009 г. до момента Милена е член на студентската организация SIFE към Университета в гр. Регенсбург, Германия.