Мегаявно гласуване на хартиен носител. Така може да се нарече 12-часовият експеримент в съботния работен ден на 29 септември 2012 г. на Софийския адвокатски съвет за избор на делегати от Софийската адвокатска колегия (САК), които да я представляват при бъдещия избор на ръководни органи на българската адвокатура.
Мисията, проведена в залата на Университета за архитектура и строителство, приключи успешно, благодарение на самоотвержената физическа активност на 200 – 250 софийски адвокати (уви около 5% от членовете на САК). А мотивът на ентусиастите бе обида, че за първи път в историята на националната ни адвокатура софиянци, които са почти половината, бяха лишени от право на глас. Случи се след като Висшият адвокатски съвет (ВАдС), председателстван от Даниела Доковска, касира избора на делегатите от САК и се възпроизведе – пардон, избра бъдещето национално ръководство на гилдията на соцпринципа за вражда между София и провинцията, само с гласовете на делегатите от адвокатските колегии в страната. За сравнение делегатите от адвокатските колегии в окръжните градове са общо 170, а ат столицата 123.
С „Честит празник” се поздравяваха от 8 часа заранта участниците в изборния ден на 29 – ти септември.
Празник на завръщането на столичните адвокати на достойното им място в „къщата” на българската адвокатура, претендираща за най-независимата и самоуправляваща се гилдия в държавата. Празникът се случи благодарение на българския Върховен касационен съд, предвождан от неговия председател проф. Лазар Груев, който на 24 юли 2012 г. отмени сбърканите избори за ръководни органи на българската адвокатура с мотив, че е нарушено демократичното начало при избора с лишаването на представителите на Софийската колегия от участие при условие, че те са 42% от адвокатите ни. Според върховните магистрати ВАдС е трябвало „да спре часовника” след като е касирал избора на делегати на столичните адвокати и до провеждането на повторни да не насрочва националните.
А софийските адвокати продължават да никнат като гъби.
За 7 месеца броят им е скочил от 4893 на 4983, което според закона вече им определя правото да имат 125-ма делегати за общото събрание на ВАдС, което да избере новите шефове в гилдията.
Изборът на 29-ти септември бе именно да излъчи въпросните 125 делегата. Отзовалите се физически на мероприятието 200-250 адвокати от 4 983 – ма бяха крайно мотивирани. Имах усещането, че са готови да предоставят на всеослушание не само личните си данни, но и дактилоскопски отпечатаци, па и ДНК материал , ако се наложи. Въпрос на професионална чест и достоинство.
Така безпрекословно те гласуваха да се случи методиката на
уникалния метод за свръхпрозрачно гласуване,
предложен от Софийския адвокатски съвет. А именно – всеки гласувал да изпише в бюлетината (на всяка страница) трите си имена, ЕГН, номер на адвокатска карта, както и тези данни за още трима упълномощили го адвокати. Според Закона за адвокатурата, всеки избирател да може да представлява по трима свои колеги с пълномощни.
И се почна…
Към списъка от предложени около 200 кандидати в администрацията на САК, по време на общото събрание в залата бяха добавени още 12 списъка! Огромен интерес за власт във ВАдС!?
В резултат се получи един списък от 571 имена, а проблемът бе, че при механичното събиране имена на кандидати често се повтаряха, па и потретваха. Това обстоятелство принуди организаторите да отлагат на няколко пъти началния сигнал на гласуване, за да изчистят листата от съвпадения. Първоначално за 14 часа, после за 16:30, а реално те стартираха в 17:30.
От данданията на далавера бяха единствено кафенетата и кръчметата около Римската стена, където избирателите изчакваха мига.
Завихрилите се опашки пред трите секции за получаване на бюлетини бяха нищо на фона на
голямото писане.
На финала списъкът на кандидатите за делегати бе редуциран до 315, а изборната бюлетина съдържаше 12 страници. Почти всеки от физически присъстващите гласоподаватели трябваше да попълни по 4 бюлетини. Упражнението се състои в маркиране на до 125 имена от 315-те в списъка. После на всяка страница трябва да се изпишат трите имена на упълномощения, трите имена на упълномощителя, както и разни лични данни. Малцина бяха щастливците, които представляваха единствено себе си. На останалите гласуването костваше около два-три часа. Освен избора с клявки по обемистия списък всеки изписа трите си имена (а някои дами с тирета и четирите) по 52 пъти, плюс три пъти по 13 пъти трите имена на упълномощилите ги колеги, 52 пъти намерата на адвокатските си карти, 4 пъти ЕГН-тата си и на финала да се подпишат 52 пъти. Но никой не се оплака, а този монотонен писмен тормоз стана повод за закачки със спомени от безметежните години на детството. Независимо от персоналните пристрастия и видимото разделяне на лагери по симпатии, отзовалите се на изборния ден софийски адвокати демонстрираха, че го правят за честта на професията и по-специално на гилдията от своя град.
Реално тежестта изнесоха около 5% от столичните адвокати, а избирателната активност – с все пълномощните, няма да мине 14-15%.
Тежко им на преброителите
в тази уникална избирателна система, които са се ангажирали до вечерта на неделния ден 30 септември да обявят резултатите. Справиха се блестящо и до сутринта на 30 септември приключиха преброяването. Равносметката – пуснати са 616 бюлетини, от които 610 действителни.
Председателят на „Асоциация „Адвокати За Промяна” и член на Софийския адвокатски съвет адвокат Марио Топчийски изпрати поздравителен адрес до всички членове на столичната колегия :„Мощна и очаквана подкрепа от Извънредното Общо събрание на САК получиха кандидат-делегатите, извоювали европейското по духа си решение на ВКС от лятото на 2012г. Те бяха подкрепени от все по-отчетливо оформящото се реформаторско мнозинство в САК, което изпраща 121 от всичките 125 делегати от София! Ръководството на „Асоциация „Адвокати ЗА Промяна” благодари на всички колеги, отделили повече от 12 часа от съботния ден на 29 септември 2012г., за да дочакат упражняването на правото си на „глас” и да подкрепят софийските делегати, включително и на онези колеги, които не дадоха гласа си за спечелилите кандидати!
Всички заедно, с участието си в тези „избори по никое време”, уважаеми колеги, отново излъчихме поредния силен демократичен сигнал към адвокатската гилдия в България и към цялото ни общество!”.
Голямата битка за властта в националната ни адвокатура предстои след месец,
когато ВАдС трябва да насрочи избор с участието на 170 делегати от страната в компанията на новоизбраните 125 от София. Но при условие, че никой не обжалва сегашния избор на столичани и ВАдС не вземе пак да го отмени. И нищо чудно – от 30 януари 2010 след данданиите за власт в САК (станали известни като Проклятието на Ягуара – виж сп. Правен свят) изборите до дупка станаха ежедневие за най-независимата професия. Явно измененията в законодателната уредба на гилдията повече не бива да чакат.
Да припомним резултатите от провокирания сблъсък на ниво „Провинцията срещу София”, която ВАдС организира на 25 февруари 2012 г. в столичния хотел „Шератон”. Тогава победата за бъдещ председател на националната ни адвокатура грабна Ралица Негенцова със 109 гласа (от общо 170) срещу 38 за досегашния шеф на САК (Софийската адвокатска колегия) Наталия Ценова. Останалите претенденти получиха Веска Волева – 17 и Марин Марковски – 4 гласа. Изводът е прост – ако това разделение на предпочитанията на адвокатите от окръжните градове се запази, то всеки от участниците може да бъде новия фаворит, ако бъде подкрепен от 125 столични делегати.
А основните претенденти за наследник на Даниела Доковска са ясни – това са бившият председател на САК Наталия Ценова и извънредно изпълняващата длъжността председател на дисциплинарния съд на ВАдС Ралица Негенцова.
Очакват ли се и нови играчи!?