Автор: Юлия Раданова
Фотография: Вергил Бучков
Публикувана на: 05-11-2012 г.
Българската организация „Професионална асоциация на медиаторите в България” (ПАМБ) в сътрудничество с Интегриерте Медаисион Германия (Integrierte Mediation) и Европейската Асоциация на Съдиите за Медиация (GEMME) стоят в основата на това различие. Организираната конференция е част от проект за създаването на европейска мрежа на медиатори и носи заглавието „Международна конференция за трансгранична Медиация”. Темата на дискусиите е „Медиация – сътрудничество, стандарти, технологии”.
Стартът е даден от проф. Лазар Груев (председател на Върховния касационен съд), който споделя, че „неговите побелели коси помнят времето, когато разликата между медиация и медитация рядко е била правена”.
Каква е ситуацията обаче днес, дали статуквото е сменено и какво още може да бъде направено – това са само част от въпросите, които участниците в конференцията ще дискутират.
Сред тях се открояват: Даяна Уолис – бивш заместник-председател на Европейския парламент и от Международния институт по медиация; Фернадо Паулино Перейра – Ръководител на отдел за съдебно сътрудничество по граждански и търговски въпроси, Генерален секретариат на Съвета на Европа; Алес Залар – бивш министър на правосъдието, Словения; Средан Симак – съдия, председател на Хърватската асоциация на медиаторите; Драгос Калин – съдия, апелативн съд – Букурещ, Румъния; Роберта Регацони от Търговска камара – Милано, Арбитражна камара – Милано, Италия; Хайке Волгаст – Старши юридически експерт,WIPО и редица други.
Сред темите на дебат с особена острота се отличава въпросът
не „дали”, а ”как” и „кога” да се обърнем към медиация.
Кризата и ограничените ресурси изглеждат идеалният момент за това. Според изследване, представено от проф. Де Пало, воденето на съдебни производства в България средно отнема 564 дни и струва 2 405 евро. За сравнение съдебните процедури в Италия отнемат 1 210 дни за сумата от 15 370 евро, а на Европейско ниво средната продължителност е 548 дни и 10 449 евро. Медиацията, от своя страна, е бърза процедура, отнемаща средно в България 30 дни и 88 дни на Европейско ниво и достигаща цена от 800 евро в България и 2 497 евро в Европа. Проучванията сочат, че на национално ниво е необходимо едва 6% от провежданите медиации да бъдат успешни, за да бъдат реализирани значителни спестявания от съдебни разноски. С все по-навлизащите технологии и възможностите за провеждане на он-лайн медиация, този алтернативен начин на решаване на спорове изглежда все по-атрактивен. Пример за това са 60 милиона казуса решавани годишно посредством алтернативната система за онлайн медиация, разработена за Ebay, Paypal и Google.
Петък вечер е. БАН все още е изпълнен със същите онези лица, които сутринта са заели правите редици на залата. Ентусиазмът на участниците е същият, няма и следа от умора или отегчение. Защото правосъдието няма цена, а съд и правосъдие не се равняват на справедливост. Време е хората да поемат малко повече отговорност за собствените си избори и последиците, които следват от това.
И ако правото е изкуството на справедливото и доброто, медиацията е изкуството справедливото и доброто, създавано и идващо от нас самите.