Ние сме като държава с 350 вожда, само че няма индианци. И току някой вожд започне да плюе вождовете на другите племена. С това се занимаваме основно в България. Имаме 350 партии, които еднакво нищо не са свършили поне от едно 20 години. Само пречат. Ние си пречим вкупом.
Вие сте спряган като най-разследвания кмет. Нека поговорим за отношенията между местната власт и съдебната власт и конкретно във вашия случай какво се случва?
Искам да направя едно разграничение. Нямам достатъчно опит да говоря за съда и правораздаването. В съда имам два неприключили процеса с две инстанционни присъди – една осъдителна и една оправдателна на първа инстанция. Оправдателната присъда е потвърдена от Пловдивски апелативен съд. На 14 октомври делото ще се гледа във Върховния съд по протест на прокуратурата.
Но мога да коментирам правозащитните органи в лицето на прокуратурата и следователите. От опита, който придобих осем години като кмет разбрах и го казвам прямо: Хал хабер си нямат от местната власт. От специалните закони, които я регулират.
Твърдите, че разследващите и обвинителите не познават законите за местното самоуправление, за обществените поръчки…
Абсолютно и категорично. Казвам отговорно, с най – голямото и дълбоко съжаление, че са все пак са учили, но те от Член Първи на Конституцията по комунистическо не са мръднали. Четат само и то повърхностно НК и НПК .
А ние кметовете всеки Божи ден носим отговорност. Образно казано – от раждането на едно дете до смъртния акт, който се подписва. Всеки Божи ден. Кметът работи със 139 закона и трябва да ги прилага точно. При така наречената демокрация, хората те избират мажоритарно и те упълномощават да вземаш решения като прилагаш всичките тези правила.
За голямо съжаление и затова казвам „Член Първи”, в България нещата от живота се политизират… и икономизират, защото винаги има поръчки – политически и икономически.
А как е в старите държави на Европейския съюз, където години живяхте и работихте?
Там ако се появи информация в медиите, че се повдига обвинение срещу някого, то е почти сигурно, че ще бъде осъден с влязла в сила присъда.
А пък при нас стана практика наказателното преследване да е част от политиката… Европейските хора във всеки доклад ни го казват. За това правя разграничението между съда, който правораздава и прокуратурата, която ръководи разследването и обвинява… Не, че ги оневинявам съдиите, но няма как един съдия да те осъди , ако са ти вкарали погрешно обвинение.
В началото на така наречения ни „демократичен преход” новината от прокуратурата за повдигнати обвинения често се използваше за компрометиране на човек или за смачкване на бизнеса му…
Точно така.
Е това продължава ли да хваща декиш?
Не само, че хваща ами и се превърна в професия.
С най-голямо уважение към всички хора, които заемат постове на обвинители…За да обвиняваш, трябва да си безгрешен. И аз, след като се кандидатирам за кмет , си давам сметка, че нямам право на грешки. Един кмет е поставен на невероятен натиск от граждани, органи и институции – Сметна палата, Агенция за държавна финансова инспекция (АДФИ).Това е всеки ден. Всеки ден кметът може да попадне с единия крак в затвора. Проверяват го от Сметната палата, от финансов надзор, от прокуратурата, от всякъде…
И какви са резултатите?
Като резултат излиза, че никакви нарушения не са открити, но никой после нищо не казва: „Извинявайте, ние сгрешихме” или нещо подобно. И пак казвам. Не става дума за прокуратурата, а за технологията. Ние подлежим на проверка от Сметната палата, а Сметната палата подлежи на проверка от АДФИ. Така е направена демокрацията – ето ти го одита. В общината имаме вътрешен одит . Със заповед съм назначил хора-специалисти, които провеждат предварителен контрол на всички документи на кметството. За голяма моя радост до момента те не са сбъркали, за което им благодаря. Няма кой по-добре да познава нашата материя и няма кой по-добре да реагира от самите нас – ако нещо сме сбъркали или пропуснали.
Затова ми идва приказката , че законът е врата в полето.
И от тази гледна точка, казвам го най-отговороно, (не знам дали списанието, което съм чел, позволява да се изразявам и по-грубичко) : Мога да им тегля една (ПМ…) на прокурорите. Казвал съм го и на тях… с голямо удоволствие им го казвам.
През първия си мандат като кмет лансирахте идея, на която бая хора гледаха като отровени. А именно, кметът да назначава шефа на полицията в общината и съгласувано с него полицаите. Както и председателят на окръжния съд и окръжният прокурор да се избират от хората, които живеят в района…
Да, и до момента съм абсолютно убеден, че така е правилно.
Тази ваша идея допадна на хората, включително и на членове от ВСС. Да не би така да сте предизвикал прокуратурата?
Не, не, тука са чисто икономически и политически нещата. В крайна сметка, не е моя работа да разследвам откъде може да бъде повлияно всичко това. Обиколил съм света.Наблюдавал съм. Имам опит и ми се иска да се доближим до това, което ми е допаднало в западния свят. За това казвам: „Питай платило, а не старило” . Има такъв лаф. Аз съм от „платилото”. Платил съм да отида, да видя как са го направили и съм имал очи да го разбера.
За децентрализацията ли иде реч?
Точно за тази прословута децентрализация. Ние сме децентрализирани, но само по проблеми. А нямаме възможността – лостовете и механизмите да ги решаваме.
Нямам нищо против разделението на властите. Станал съм кмет с авторитета си – избран съм мажоритарно . Да ме проверява, който и да е – централно или от Съдебната власт… Но ако проверяващият ми е загубил времето, трябва да бъде наказан незабавно. По силата на закона. И персонална отговорност да понесе…Днес съм кмет! Днес решавам проблемите на хората… Ето къде е превенцията срещу политическите и икономическите поръчки – проверяващият да знае, че ще бъде наказан щом не е хванал нарушения. В днешно време нашата държава не страда от кметовете си, които се избират мажоритарно, а от единоначалието в прокуратурата, от неефективните присъди, например. Колко пострадали са останали незащитени, защото са прекратени и спрени делата им или даже не са образувани. И европейците ни го казват – правораздавателната ви система куца. Е, кой повече да ни го каже, Господ ли да слезе да го направи. А ние си го знаем.
Опитвали ли сте да водите дела след като не са ви откривали нарушения, но са ви спънали работата?
Кой да съдя! Първо трябва да бъда оправдан. Да влезе една оправдателна присъда в сила. Това е в българския език – с присъда се осъжда на невинновност и се оправдава. Както и да е. До постановяването й отиват 3-4-5 години. Цял мандат на кмета. Кметът е орган на изпълнителната власт в държавата. И какво излиза, че заради някакъв некадърен прокурор, „Държавата” може да съди „Държавата” за обезщетение. През тези години плащаме данъци, за да издържаме служителите на държавата…
Още през 2001 г след Споразумение на държавата със Съда в Страсбург трябваше да се приеме ред за търсене на персонална отговорност от магистратите. Съгласен ли сте?
Да. Ние кметовете как носим лична отговорност? !
Но това не се случи при четири правителства и една от еврокритиките е, че у нас умишлено не се персонифицира отговорността на магистрата?
И това е жалкото, защото прокурорската дейност стана професия рекетьор. … Сега ще отида малко по-лично. Колко прокурори лъснаха в обществото, че имат хотели като мене!? Аз не познавам в западния свят прокурор, който да е собственик на хотел.
И не се заяждам с прокурорите, не ги питам защо имат хотели, скъпи коли, защо живеят в резиденции… Но те не спират да се „вълнуват”, откакто съм избран за кмет, защо имам два собствени хотела в Сливен. Ама аз съм по-различен. Имам пари отпреди да стана кмет и моите пари са доказани. Е, какво целят с постоянната проверка? Създаваш ми проблем, за да не го решиш. Това е. Нали се сещаш колко посредници идват и казват плати тука, за да решим проблема. Това е най-показателното, защо ние кметовете имаме проблеми …Още като влязох първия мандат в кметството казах на всички мои съграждани – и на тези които ме избраха, а и на тези които не са гласували за мен : „С полицай, прокурор, съдия, данъчен на една маса няма да ме видите!” И си го спазвам до ден днешен.
А опитвали ли са се пряко или чрез доказани посредници да Ви искат пари…
Имало е някакви опити, но съм известен с това, че съм много рязък, казвам всичко което мисля в очите и затова съм неудобен на много хора.
Откакто свят светува хората са казали: ако бръкнеш в меда си оближи само пръстите, недей да взимаш кацата … Защото ако казваме, че сме идеални и безгрешни ще излъжем. Може ли да ми посочиш някой човек, който е безгрешен! Ако има „далавера” я направи така, че само Господ да разбере. Иначе не се захващай!
На плаката от изборите през 2007 г. бяхте вие с целият общински съвет и пишеше „Всички сме един отбор”. Искрени ли бяха в подкрепата си всички и от партиите, на които вие не бяхте кандидат?
Това, че „Всички сме един отбор” беше заявено не само от моя страна, но и от общинските съветници.
И какво разтури отбора?
Щестлавието да речем. Алчността, завистта. Те са присъщи неща на хората и всички ги притежаваме. Но има някои, които се преборват с тях, а други не успяват до края на дните си.
Вашата община в един период беше известна, че е спечелила най-много проекти, финансирани от европейските фондове.
Много милиони, обаче не ги усвояваме. Пречим си и това е факт. Аз изключвам партиите и ще го кажа така. В България вкупом се раждаме да си пречим! В близките години ние няма да можем да се израдваме искрено на някой, който достигне някое постижение. Ако щеш в спорта, където съм го минал, ако щеш в политиката, ако щеш това което е в инфраструктурата.
Имате предвид недовършеният проек за подмяна на водопровода и канализацията на Сливен ли?
Една голяма завист е в основата. Ние си пречим вкупом, защото ако някой промени водопреносната ситема, например, той ще остане в историята, че е направил нещо хубаво. А пък на мен съдбата ми е подала ръка и имам доста зад гърба си.
И това, което се вижда няма как да ти го вземат. Имаш смелост и дян да го направиш, да го постигнеш.
Да не изпадам в крайност… В целия свят има завистливи хора. Въпросът е, че там има начертани правила. Има писани и неписани – да си го кажем както си е. Разликата между нас и другите народи е, че там тези правила се спазват. Има една по-завишена точка на морал и на достойнство и поради това тези хора, като че ли, живеят малко по-добре – поне, докато са на тази земя. Говоря за западния свят в Европа, иначе Америка не е пример за подражание. Виждаме какво става и по останалите страни. Може някои да ни сочат като най-западналата нация в Европа, но въпросът е че живеем на най-хубавото място на света. Според мен. Трябва ни малко по-голяма толерантност един към друг. И като ми дадат четири години да ме оставят намира да си свърша поетите ангажименти.
И прокуратурата ли визирате?
И аз няма да му се меся на прокурора, ако той си гледа неговите неща, в които е специализиран. Прокурорите не са специализирани по законите, които регулират местното самоуправление, но незнанието на закона не оневинява дори обикновения човек. И докато прокурорът е учил за юрист, никой не е учил за кмет, нали така! Работа, която е ежедневна и само през главата на кмета минава. И през заместник кмета, но само в ресора му, или в два ресора. Да не говорим,че законът дава възможност ако сгрешиш да си платиш глобата. Допустими рискове на така. наречените управленски решения. Прокурорът вместо да изучи законите, отстранява кметове от длъжност. Има кмет, който вече две години е отстранен от длъжност. Това е противоконституционно. Един несправедлив процес с тежки последици: подменя се мажоритарния вот, прекратява се финасирането на проекти; нарушава се свещеното право на труд .
Тази практика от Националното Сдружение на общините ли ви е известна?
Да, но повечето кметове нищо не могат да направят.
И маниерът е един и същ, така ли?
Ами да. Нека някой да ми каже какво означава отстранен временно от пост. Е как ще ме отстраниш временно, като ти не си ме избирал. Отстрани ме за седмица, две, пет, въпреки , че и това е противоконституцинно. Виж какво е разписано в чл. 69 от НПК. Но по Закона за за местното самоуправление и местната власт няма кой да те смени. Само изборната комисия може да те освободи и то при положение, че си осъден с влязла в сила присъда и то за тежко умишлено престъпление. Та кой ще носи отговорност, че този град няма кмет !? 57 дни бях едва ли не недопускан в общината. Аз отивах, защото няма как да не работя… Това че си отстранен – на кого пречиш, на кого влияеш…Това са документи, а работата не пита… Ето такива неща в 21 век.
Поводът за отстраняването ви бяха проверките по повод реализацията на водния проект…
Хората преди две хиляди години са имали канализация, ние в центъра на града още нямаме. Такива елементарни неща. Кметът лично се нагърбва с работата и отговорността. Общината поема ангажименти. Но всичките й пари отиват горе в държавата. Това е друга тема. Нито здравеопазването ни е наред, нито образованието… или кое ни е наред. Концентрираме се там, където се пръскат пари. А къде се пръскат пари ? При кметовете. И затова искаме децентрализация. Демокрацията го сочи този път. Днеска съм аз, утре няма да съм аз кмет…
Питахте ме какво, ако кметът отговаря и за полицая. В западния свят е така. Нека да бъда,например, така мил полицаят всяка сутрин да ми докладва. А сега какво е като е централизирана системата МВР, че и на прокуратурата! Защо толкова ги е страх?
Нали се борим за ефективност. Децентрализацията трябва да е и финансова, разбира се. Как да решаваме проблемите без пари?
Според вас ще се случи ли в обозримото бъдеще местните приходи да остават в бюджета на общината, а не да се молите на държавата.
Надявам се силно. И това е една от причините да подкрепям все още Бойко Борисов и това правителство. Точно за тази прословута децентрализация. Силно вярвах и все още вярвам, че те – при тяхното управление ще направят първа крачка. Ако не я направят ще бъда разочарован.
Каква е стъпката?
Решение на Министерския съвет и акт на Народното събрание. В момента водим разговори. Има комисия за децентрализацията. Господин Росен Плевнелиев е председател, зам. министър Екатерина Захариева е зам председател. Аз участвам като представител на Сдружението на общините и също съм зам. председател.
А стъпките за финансовата децентрализация?
Много неща се направиха, но реални крачки към финансова децентрализация още няма. Другото е ОК има добри стъпки – това, че се прехвърлят земи, минерални извори, съкровища на територията, подземните богатства. Това е добре. Обаче я няма финансовата децентрализация, която е важна за всички нас.
Искам да имам реална основа да се състезавам с друг мой колега – да речем с кметовете на Ямбол или на Стара Загора.
Условия за градивна конкуренция?
В хубавите страни Франция, Германия, Швейцария, Австрия… е така.
Ще знам, че с моите пари, като кмет, ще бъда правилно оценен. Ако не ставам хората казват „къш”… Октомври месец няма да се явявам на избори, а на изпит, за оценка. Другите кандидати се явяват на избори и трябва да кажат по какъв по-добър или по-различен начин биха се справили с проблемите на общината ни. Да обещаят. При положение, че управлението винаги носи негативи, аз се явявам реално за оценка. Едно ли ще бъде, шест ли, десет ли… ще видим!
А сливенската общественост наясно ли е за причините за спрения проект за водопровода и канализацията и, защо зеят тези дупки в центъра на града?
Искам да ми посочите българин, който е доволен от строителя си.
Един от читателите ви да излезе и да каже „Аз съм доволен от строителя си”.
Ето това е! От дълго време съм в строителството и тука защо е наред ( б.а. показва обстановката на своя хотел „Спорт Палас”, където разговаряме)?: Ела тука майсторе… Върни се, …… а така е добре… Няма да ти платя, … добре…
Ама, защото тука сте собственик и сте си личен чорбаджия.
Точно, защото тука по други правила се работи. И ето тези правила искам да ги приложа и в общинската дейност. Защото кметът носи отговорност. И затова казах, че в закона пише, че кметът е „възложител”на работата и на прокурорите им препоръчвам да прочетат правата и задълженията на възложителя. По всяко време на денонощието да мога да си избера когото искам да свърши работата на общината и да мога да му прекратя договора, когато поискам. Като възложител става въпрос.
И съдът е, който разрешава възникналине спорове по договорите. А сега се намесва прокурорът! И зае централно рекетьорско, като зае едната страна. Ако искаш да си обективен не взимай нито едната. И ето го съмнението за рекет, не е нужно да се казва, то се разбира. Аз бях първият човек, който сигнализира за нередности и че има измама, а те започнаха мен да разследват.
Защо е тази предубеденост според вас.
Защото от мене няма какво да вземат. А от този, който е откраднал и излъгал имат, защото ще го хванат. Ето по това си приличат циганите и прокурорите – винаги взимат страната на губещия, за да могат да си „вземат”. Ако от страната на печелившия застане прокурор, той няма какво да „вземе”. Ей такава е логиката на моята глава футболна.
Според игуменът на манастир „Благовещение” отец Касиан, така масово афишираната икономическа криза, като причина да ни се вгорчава живота, в същност е параван на една много по-страшна криза – на духовността. Споделяте ли такъв поглед?
Духовността за мен е, че всички приличаме на родителите си и средата е тази, която ни оформя. Но трябва да се има предвид пък, че ние ставаме среда, която оформя други. Това означава, че чрез личния си пример можем да влияем – на близките си поне.
Затова и избягвам да давам оценки, по простата причина, че не обичам и на мен да ми дават. Никой не е съдник на другия и не би трябвало да бъде.
Това е една от десетте Божи заповеди. Приемате ли ги?
А така. Значи от там нататък за духовност аз мога да говоря дотолкова, доколкото не се смятам за толкова израстнал или извисил се над останалите двукраки същества, за да им давам оценки, да ги порицавам или да ги насърчавам. Много хора си го позволяват. Когато говоря, приемам, че съм един от тях. Ако сме крадци и аз съм крадец, ако сме хубави хора и аз съм хубав човек…
Личният пример, с който можем да заразим нашите деца или по-младите хора в тесен кръг 20-30 човека, мисля, че ще е достатъчно. Да си научим поне децата, защото никой не се ражда убиец или крадец. Но ако се загуби контрол върху него е възможно да стане и такъв. Защото имаме такова чувство да се самобичуваме и все отрицателно да се оценяваме. Не сме чак толкова по-лоша нация от останалите.
И каква е рецептата да се измъкнем?
Няма да сбъркам ако кажа, че е нужна една малка доза шовинизъм като морал и достойнство. Местен шовинизъм, защото национализъм е вече малко подигравателно, вижте как се изкриви смисъла му.
Много се дискутира проекта на Закон за конфискация на имущество, придобито от престъпна дейност и административни нарушения, който не мина в НС преди ваканцията му. Какво мислите за него?
Първо бих казал няколко думи за Закона за предотвратяване конфликт на интереси. Едно недоносче – така написан, така изтълкуван и така работещ, законът дава само предпоставки за възникване на конфликт на интереси. Не трябва да се забравя, че всеки един закон е писан от хора и се нарушава от хора. Това е лобизма. Не е ли най-големият конфликт на интереси – че юристите във всеки парламент сътвориха такива закони, че да обслужват адвокати, магистрати, „властта на деня” и да си правят каквото искат. Е, това е най-големият конфликт на интереси – от юристите за юристите.
Първо е конфликта на интереси. После започваш да ми конфискуваш. Е, как ще дойдеш да ми конфискуваш ако аз съм сгрешил и съм докарал в България, примерно сто милиона. Дай да ги видим прокурорите тогава!Затова казах: този , който ме проверява, да ми дойде с неговите проверени документи. И да ми каже – господине, аз сега ти идвам на проверка, но в личен план имам къща, семейство, деца, такава заплата – Доказани са ми доходите.
Що се касае до правилата за конфискация на имущество, придобито незаконно, мисля, че тука ставаме по-големи католици и от папата. Приемаме закон за конфискацията, защото някой ни го бил препоръчал! Хората по света говорят за амнистия, а ние – за конфискация. Ами Европа ни препоръчват от много време да си оправим правораздавателната система, а ние не я оправяме. Има едно ядро от хора, които пречат на всичко това. Е, как да възпитаме децата си в духовност, за което говорехме преди малко!
Винаги правим противоположното на това, което правят опитните. Като е толкова голям проблема да се поучим от Италия – трета или не знам коя поред амнистия правят напоследък. На първо място ще ни се върнат капиталите. А после ще научим кой откъде е тръгнал и най-важното ще знаем кой колко е откраднал- ще научим истината. А, иначе нас грешните – други грешни ни наказват. При тая Прокуратура. Откъде, накъде ! И какво ще ми каже ЕС. Защо го направихте. Ами защото…
Наистина ли са десет делата, които се водят срещу вас?
Не, аз имам поне 20 образувани като разследване. Но само три са в съда – две неприключили, а третото е върнато на разследващите. Имам всичко на всичко три , ама това малко хора го знаят, или не желаят да го знаят. Моята стратегия е въобще да не давам обяснения пред разследващите органи – следователите по делата ми са изключително некомпетентни. Така се изравняваме. И ето го моето питане – като искаш да ме съдиш защо първо ме обвиняваш и чак тогава започваш да събираш доказателства. Само в нашата държава е така, навсякъде първо събират доказателствата и тогава ти повдигат обвинение. Ама чакай, каква е презумпцията? За невиновност е!
Като данъчните – идват и ми казват докажи от къде ги имаш тези пари. Не, вие имате претенция и вие докажете, че са ми неправилни доходите.
Тука де факто си виновен до доказване на противното, а в западния свят не е така – Невинен си. Е това е разликата, но е много съществена. Един по-слаб психически мозък или организъм се парализира. Страх. Казват му – ето това е версията, образувам ти дело, колко плащаш. И човечецът като даде един път вече цял живот е „на синджирчето”. Иначе нямам претенции. Да ме проверяват. И данъчните ме провериха до девето коляно. Излезе проверката от НАП, от Сметната палата, от Агенция за държавна финансова инспекция… Само прокурора не разбра.
А има ли нещо вярно в това, че проблемите ви с прокуратурата и всевъзможните проверките срещу вас са тръгнали от някакъв сигнал, внесен от Иван Костов при Главния прокурор?
По принцип – да. Ваньо – Снежинката е най-съвестният гражданин на Републиката, който заведе един крадец при Главния прокурор и му стана говорител.
Защо, според вас, ви гони гарес?
Защото е един неуспял както министър председател, така преди това и министър на финансите, така и депутат. И винаги казвам – дори да бяга срещу мен няма как да ме стигне, въпреки че е много по-богат, Сигурно е милиардер.
Да не би да сте отказвали да се присъедините към неговата партия ДСБ?
Не. Аз винаги съм странял от всички партии. Мога да кажа, че съм част от учредителите на ГЕРБ, но не съм член на партията. В смисъл, че съм един от създателите в началото. Явявал съм се по медиите, разяснявал съм какво е гражданско общество. Исках да дойде нещо по-различно от тези 350 вожда, за които казах в началото. Ние имаме 350 партии … И затова все още много се надявам това правителство да даде, не изцяло, но поне първите стъпки в добрата насока за развитието и бъдещето на нашата малка и красива страна.
Местните избори в годините на прехода, според обикновените хора, са по-важни и от парламентарните и от президентските.
И аз така мисля. Като футболен човек който е излизал срещу силни противници, казвам: бий силните, за да станеш силен! Бих и всичките партии. С ГЕРБ досега нямаме загуба. Играли сме заедно, помагали сме си, кой в партията, кой извън партията – не е важно. Оставям на всеки да ми тълкува думите. Винаги говоря така, както усещам нещата без да имам претенции, че съм прав. По-различна позиция имам, по-чиста, по-открита е.
Не закъсняха ли сега малко ГЕРБ с подкрепата на вашата кандидатура?
Не, то си беше ясно. Затова и винаги подчертавам, че не е важно коя партия ще ме подкрепи, а коя партия аз забелязвам. Много хора се дразнят от това нещо. Къде са СДС – няма ги. Къде са БСП ! Преди 8 години бяха с 22-ма общински съветници в Сливен, а сега са с 8.
Важното е мажоритарният избор. И хората наесен като ми вдигнат оценката – както е в художествената гимнастика, има няколко точки – за трудност, за артистичност, за изпълнение… И като дадат тези оценки дали е Иван Костов, дали е Станишев е без всякакво значение.
Същото се отнася и за Съдебната власт. Няма как да правораздаваш, след като все още си на Член Първи. Прокуратурата трябва да влезне в изпълнителната власт на изборен принцип. Окръжните прокурори и кметовете да се избират по места мажоритарно с едакъв по време мандат. Хората си искат и избират личност – крив, прав, това е. Упражнението е и за смелост, защото има и такава оценка в мажоритарния избор – особено на кмет..
И какви са очакванията ви за изборите?
Човек ако не очаква не отива. Пак казвам, аз не се кандидатирам, аз отивам на изпит за оценка и мисля, че хората го разбират. Обичам да се самоиронизирам като казвам „С мен зле, ама без мен ще е много по-зле!”
Защото без да подценявам другите претенденти, все пак осем години са много време, в които съм показал възможностите си. Смея да заявя, че съм първият независим кмет. Хванах точно времето, когато се правеха основните стъпки за влизането в ЕС, за предприсъединителните фондове, за правораздавателната система, за изискванията, правата и задълженията на всички нас.
Научих се на много неща и съм благодарен на съдбата, че успях, въпреки тези импотентни прокурори и следователи. Но и те имат своята положителна роля в моя живот. Сега ще им издигнем паметник, защото ни научиха да работим точно, качествено и най-вече – администрацията под стрес.
Давам оценка 9.5 по десетобалната система на администрацията. Ние сме общината, която до скоро беше първа в България по одобрени проекти от Европейския съюз. Сега понеже от две години ни се пречи ние губим позиции, защото не усвояваме. Значи имаме най-много одобрени проекти, но Бургас, Габрово и Враца ни изпревариха.
Всъщност с тези жалби проектите се спират, така ли?
Година и половина. Такива са правилата, които сме подписали за присъединяването в ЕС. И когато има някакъв сигнал или информация за нередност те веднага ти казват че спират финансирането, докато приключи проверката им.
Но това може да трае година – две.
Ето по САПАРД шест години загубихме.
И това ли е стопирало завършването на канализацията и водопровода и оправянето на улиците в Сливен?
Да.
А има ли опасност този проект за финансиране от ЕС да бъде закрит?
Няма според мен. Крайният срок е 2013 г, но ние няма как да стоим години с тези разкопани улици и затова ще ги направим за два-три месеца с други средства.
Ако трябва точна оценка на 23 октомври може да се обадите и да ми честитите, че съм спечелил.