Нефт и газ от разложените тела на динозаврите, а (доскоро) добивахме електричество и топлина от въглищата – вкаменелости от праисторическите растения. А тази суровина, както става все по-ясно, си има край.
Всъщност „дооглозгваме“ останки.
Същевременно слънцето грее, ветровете се вихрят, а водата все тече, приливите не секват, светкавиците трещят… Това ни е дал Бог, Създателят…както и да го наречем. И явно е предостатъчно, щом ражда и поддържа живота на планетата Земя.
Вече е доказано, че овладяването на тази дадена ни свише енергия е достатъчно за нормалната ни еволюция и възход към съвършенство. Защо тогава продължаваме да „глозгаме“ кокалите на предците си, а и живата природа – изсичането на горите, за да се стоплим и нахраним.
От няколко години се съобщава за изследвания, че
мегаслънчева електроцентрала в пустинята Сахара (от Египет до Мароко),
би била в състояние да покрие до 30-40% от енергийния глад на съвременната цивилизация.
Инвестицията е зашеметяваща, но спасителна. Условието е да има мир и разбирателство между всички държави, които „имат честта“ да са част от великата пустиня Сахара, която може да се окаже сърцето за енергийното оцеляване на цивилизацията ни.
А на регионално ниво – на всеки народ според територията – природата е дала достатъчно, макар и различни възможности.
Това е бъдещето на земляните за оцеляване и възход.
Същевременно в доктрината за развитие на ЕС е заложено до 2020 г.
20% от електроенергията в съюза да бъде „зелена“ – от възобновяеми източници. Това са слънце, вятър, вода, геотермални извори, преработка на биомаса, енергията на приливите и отливите… За България процентът е 16, тъй като нямаме голям воден ресурс, както и геотермални източници. Към момента е трудно точно да се отчетат резултатите, тъй като има сериозно разминаване в оценките: според различни експерти сме достигнали между 4 и 9%, а според правителството цифрата е към 11%.
Нужни са много усилия, за да постигнем поетия ангажимент пред европейските си партньори, каквото и да е действителното положение.
На този фон бе приет новият
Закон за енергия от възобновяеми източници (в сила от 3 май 2011 г.),
който предизвика бурно недоволство най-вече от страна на инвеститорите – предимно чужди компании за изграждане на съоръжения за добив на „зелена“ енергия. Важно е обаче да се отбележи, че всички текстове, които те сочат като проблемни в новия закон, влязоха някак партизански в него непосредствено преди второто четене в пленарна зала. Защо се случи така не стана ясно, но в същото време вески българин е подложен на шока от непрестанно растящата цена на тока.
За разяснения на проблемите, породени от новия Закон за енергията от възобновяеми източници, се обърнахме към адвокат Васил Хаджов, партньор в адвокатско сдружение „Спасов & Братанов“, който от години работи като правен консултант на инвеститори при създаване на съоръжения за производство на „зелена енергия“ и притежава адвокатскиф права и в щата Ню Йорк.