Патриотичният анонс остана незабелязан…
Мижав – меко казано, бе журналистическият интерес към свиканата пресконференция за благородното патриотично дело. Но това е – властоборството е в центъра на медийния интерес. Явно властва, обърнатото на 180 градуса мислене, че изходът от духовната криза, трябва да бъде предхождан от изход от икономическата!? Но това е друга (тъжна) тема…
Нямаше поканен, който да откаже да се включи в патриотичната инициатива,
разказа за опита си координаторът на Отечествения съюз за Пазарджишка област г-жа Цветанка Иванова. Като пенсиониран учител, тя е горда от отзивчивостта на бившите си ученици и изказа благодарност за съдействието на пенсионерските и военно-патриотичните клубове в града, както и на НПО-тата. Със събраните 2000 лева, Пазарджик е рекордьор в националната дарителска инициатива.
Идеята бе не да търсим фирми за спонсори, а българинът като личност.
Така председателят на ОС Симеон Симеонов описа философията на дарителската кампания за патриотичната идея. Изтъкна, че сбъдването й е станало реалност в тясно сътрудничество с военно-патриотичните и тракийските дружества в страната.
Кампанията тече от половин година, като даренията са се случвали чрез закупуване за 10 лева на картичка със снимка на храма „Св.св. Константин и Елена” в Одрин, а на гърба с номер, печат на ОС и подпис на председателя г-н Симеонов. В контекста на днешните скандали няма никакви съмнения за манипулации!
До момента са събрани 16 510 лева, като дарителската кампания продължава.
Родолюбивото начинание се включва в дейността на националния комитет, организиран от Българската държава за честване на 100-годишнината от Балканската война.
Реликвите
Юбилейната камбана тежи 300 кг и е с размери 78 см височина и 78 см диаметър. Тя е изработена от баща и син Лимонови в наследствената им възрожденска леярна „Велеганов”. Стойността за изработка, транспорт и монтаж на камбаната е десет хиляди лева.
По инициатива на Георги Джордов, Отечественият съюз е приел идеята и за отливане на нов кръст за празника на църквата в Одрин. Кръстът е от месинг с габарити 165 на 100 см, като материалът за изработването му – 22 кг месинг, е дарен от столичното металообработващо предприятие „СофМед” (б.ред. някогашното КОЦМ на Гара Искър). Стойността на кръста е четири хиляди и шестстотин лева.
Български свещеници ще отслужат освещаването в Одрин.
Председателят на ОС изказа специална благодарност за съдействието на Българската Патриаршия и Светия синод. Благодарение на тях е осигурена благословията на Вселенския патриарх Вартоломей, освещаването да се служи от български свещеници. Това ще бъдат архиерей Ангел Велков – предстоятел на желязната църква „Св. Стефан” в Цариград (Истанбул) и отец Александър Чакър от храма „Св.Георги” в Одрин.
Г-н Симеонов благодари за съдействието и на Министерски съвет, на Министерство на отбраната и специално на Президентството, за участието на вицепрезидента Маргарита Попова на тържественото освещаване в „Св.св. Константин и Елена” в Одрин.
Единствената негативна оценка на организаторите от ОС бе за „отзивчивостта” към родолюбивото начинание от страна на българския генерален консул в Одрин: „ Но нека го забравим. Българите, когато сме общественици сме едни, а като станем чиновници – други”, приключи темата г-н Симеонов.
Голям интерес към празника.
До момента са се събрали родолюбци, желаещи да присъстват за 12 автобуса – от София, Ямбол, Провдив, Хасково, Варна, Любимец и Драгоман. Очаква се в следващите дни да нарастнат още.
Програмата включва пътуване от ранни зори на 21 май 2013г. – празникът на Св.св. Константин и Елена.
Първата спирка е в Свиленград за полагане на венци пред мемориала на загиналите български войни в битката за Одрин и в Балканската война.
От 10.00 часа е службата за храмовия празник в църквата „Св.св. Константин и Елена „ в Одрин, а от 11.00 часа ще се състои освещаването на камбаната и кръста, дар от българската патриотична общност.