Форумът-маратон се проведе в Националния дворец на културата (НДК), а домакин на събитието бе Институтът за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при БАН.
Организацията бе перфектна, участниците доволни и впечатлени… с едно еднствено, но доста сериозно изключение – мижавото му отразяване от родните ни медии!? Независимо, че е под егидата на Президента Росен Плевнелиев.
Програми за автоматичен превод
бе акцентът в 51-вата годишна среща на Асоциацията за компютърна лингвистика (ACL 2013), каквито се представиха за първи път на форума в България.
Автоматичният превод ( machine translation) между различни езици е един от хитовете на деня в компютъризиращия ни се свят и предизвиква огромен интерес сред бизнеса, научните среди, а и сред широката общественост. На него са посветени две направления на основната конференция, както и три уъркшопа върху проблемите на различните методи за машинен превод, тяхната оценка и приложение.
„Годишната среща на Асоциацията за компютърна лингвистика е най-значимото събитие за годината в областта на компютърната лингвистика
както като мащаб, така и като научна стойност.“, казва Светла Коева, Директор на Института за български език. „Провеждането му в България има несъмнен принос за развитието на българската компютърна лингвистика. Тази година акцент в програмата е автоматичният превод.“
И огромният интерес от участници потвърди думите й.
Участниците в различните формати бяха над 1200 от всички краища на света.
От професори и бизнесмени до студенти и дори самоуки компютърни спецове се бяха акредитирали за участие. Около 900 предварително, а към 300 го сториха на място. Видимо най-масово бе участието на представители от Азия и най-вече от Китай, Индия и Япония.
На 51-вата годишна среща бяха представени и
разработки, посветени на интернет и социалните медии като Facebook и Twitter,
които имат важна роля в съвременното общество. Разработките са свързани с методите за следене на информационния поток, разпознаване и извличане на релевантна информация, обмяна на опит, улесняване на комуникацията между различни обществени структури при критични ситуации.
Друго популярно направление, в което се инвестират усилия и което намира широко приложение в бизнес сферата, е
автоматичният анализ на отношението и мнението ( sentiment analysis and opinion mining).
Този вид проучвания имат голямо значение при маркетингови, социологически и други проучвания и за планиране на бизнес развитието.
Специално внимание бе отделено и за балканските и славянските езици.
В рамките на основната конференция имаше самостоятелно направление за автоматичната обработка на централно- и източно- европейските и балканските езици. В отделен уъркшоп млади учени от Хърватия, Русия, Полша, Словения, Чехия, България представиха свои разработки и проекти по темата.
Структурата на форума ACL 2013
Организатор на събитието е Секцията по компютърна лингвистика при Института за български език, БАН. В рамките на конференцията бяха представени над 700 доклада за най-новите научни и научно-приложни разработки в областта на компютърната лингвистика и обработката на естествения език.
Конференцията позволи на бизнеса в областта на информационните и комуникационните технологии, както и на представители на други професионални общности да се срещнат с научната общност и да се запознаят с достиженията на компютърната лингвистика.
Имената на партньорите на събитието са повече от красноречиви за неговата значимост:
Baidu Inc, MTel, Google Inc., Microsoft Research, Ontotext, Qatar Computing Research Institute, Xerox Research Centre Europe, Huawei Technologies Co. Ltd., MultilingualWeb-LT Working Group, META-NET, Rakuten Inc., Appen Butler Hill Inc., Yandex, Yahoo Labs, University of Washington, Publicis Consultants|MARC, IBM Research, Facebook Inc., SDL, Софийска община, Българска академия на науките.
„Този конгресен център ми прилича на кътче от Рая”
бяха думите на един студент от Оксфорд, които са достатъчно красноречиви за организацията на форума в НДК. И никак не е случайно – докато София се „пържеше” в жега над 39 градуса, дискусиите в НДК се водеха при божествените 20-22 градуса. Екипът на организаторите, предвождан от проф. Светла Коева бе перфектен, кетърингът изискан и в изобилие. И не на последно място бе заслугата на охраната на форума от „КРОН Секюрити”, служителите, на която освен с охранителните си функции се изявиха и като перфектни гидове на участниците, така че да могат в подходящото време да бъдат на подходящото място в десетките зали из осемте етажа на НДК.
Повече информация за събитието можете да получите на официалния сайт: acl2013.org