Самоуката художничка на батик.
Таня Русева работи години като прокурор, съдия и юрисконсулт. Докато открива дарбата си на 49 години при командировка в Русия. Там среща, и разбира, че да рисуваш върху текстилни материи е изкуство – широко разпространено. Запалва се, но счита, че нейният стил коренно се различава. ”Руската школа повече набляга на прецизността и контура, отколкото на експресивноста и изображението”, разказва г-жа Русева.
Сегашната й изложба е десета, а тя все повтаря, че не е завършила академия, гимназия и дори кръжок по изобразителни изкуства. Но резултатът да преоткриеш същността си лъсва:
Техниката може да е малко нестандартна, но посланието на творбите е омагьосващо!
Десет изложби за 12 годни творчески път- що става!?
Краткият отговор: Нищо комерсиално!
Таня Русева не е търговец, а творец. И по почина на големите майстори, продава работите си за „кой, колкото даде”. Набелязва „висока” цена на любимите си творби…, за да може по-дълго да са край нея. В един момент ги „сгромолясва” и ги пуска на осиновителите им. Това е Пътят – подавай по малко, за да получиш отново късче вдъхновение.
„Показаните образци имат за цел да дадат представа за мойте възможноси, без да са най-доброто в своята област” – е откровението на авторката към удостоилите изложбата й.
Но към настоящето.
Вернисажът в светлината на фоайето на Админстративния съд-София град, бе открит от неговия председател Радостин Радков. Той обяви, че приветства и ще подкрепя инициативата, подета от предшественика му – съдия Лозан Панов, за анонсиране на изкуството на недоопознати художници и скулптори в съдебната сграда.
И го доказа, като откупи любимата работа на твореца Таня Русева „Стара Москва” още при откриването. И изрази надеждата си: „ Тази изложба да донесе много настроение не само на служителите на съда, но и на всички граждани…”.
Цената няма значение
е мото на авторът Таня Русева. Тя е в състояние на еуфория от разкритието на таланта си и буквално подарява творбите си на стойността на материалите за изработването им – между 90 и 150 лева.
Още при откриването на изложбата, осем от 55 работи бяха закупени, а над десет са „резерве”.
Сюжетите на копринените й платна варират от натурална романтика, помисли и мечти – до тайнствата на природата и сътворението.
Но надзърнете сами… до 4 април 2013 г. в сградата на АССг на ул. Вашингтон № 17 (зад Халите).