Гневът на Владислав Славов,
като председател на СЮБ е обясним. На 21 юли 2012 г. г-н Славов стана първият номиниран кандидат за член на бъдещия ВСС. През есента на същата 2012 г. изтече 9-годишният му мандат на съдия в Конституционния съд на Република България. „Провайдъри” на кандидатурата му бяха емблематичните членове на СДС (впоследствие изключени от партията) Мартин Димитров и Димо Гяуров.
Не успя…
Кариерен шут в пищялките трудно се преживява!
Представете си „полета” на г-н Владислав Славов: след юрисконсулт в стратегическо предприятие, става арбитър през 1987 г и хоп прокурор в Главна прокуратура в зората на „демокрацията”. Впоследствие – член на ВСС, заместник главен прокурор, председател на „възстановения” Върховен административен съд, и на финала – съдия в Конституционния съд от 2003 г. Междувременно от 1998 г. е и несменяем председател на Съюза на юристите в България (СЮБ).
Народното събрание не подкрепи кандидатурата му за член на новия ВСС.
Явно народните представители не са искали да „върнат” кариерата на г-н Славов в началото на полета й, а да не говорим пък да го изпратят , примерно, за консул в Биробиджан (б.а. столицата на Еврейската автономна република в Руската федерация).
В крайна сметка „борбите” свършиха – остава едно неизвестно.
Новият състав на ВСС е известен от месеци и избра за Главен прокурор Сотир Цацаров!
Конституцонно-съдебните катаклизми са по-деликатни, но както Новата реалност подсказа – проф. Георги Близнашки е разковничето!
Амбициите на комсомолците – пардон на Неправителствените Организации, са ясни, но да погледнем (внимателно)
какво се заканиха от СЮБ:
Изявление на Съюза на юристите в България
Съюзът на юристите в България заявява, че ще извърши обстоен анализ на проведените през тази година избори за членове на Висшия съдебен съвет и конституционни съдии от парламентарната квота, както и за главен прокурор от Висшия съдебен съвет, мотивиран от Декларацията на Централния съвет на Съюза на юристите в България от 29.11.2012 г., препоръките от докладите за 2011 и 2012 г. на Европейската комисия и позицията на същата за възможен извънреден доклад по механизма за сътрудничество и оценка.
Анализът ще бъде извършен съвместно с други правни неправителствени организации, подкрепили посочената Декларация на Централния съвет на Съюза на юристите в България.
Анализът ще предложи и решения за допуснатите слабости по отношение на непрозрачните, макар и публични процедури, без критерии за номинации и за недопускане на нарушения на изборните правила, както и на практиката по приложението им.
Анализът ще съдържа и предложения за конституционни и законови промени, които при добросъвестна практика биха осигурили ефективност на изборните процедури, както и легитимност на изборния резултат.
Анализът, както и предложенията ще бъдат предоставени на вниманието на трите власти в страната и Европейската комисия.
27.12.2012 г. ГЛ. СЕКРЕТАР: (ЦВ. СПАСОВА)
–
Декларация на Централния съвет на Съюза на юристите в българия
Централният съвет на Съюза на юристите в България намира, че извършените избори от Народното събрание за членове на Висш съдебен съвет от парламентарната квота и за конституционни съдии са проведени в условията на публична, но непрозрачна процедура без критерии при номинациите и в нарушение на собствените правила, приети от Парламента.
Считаме, че предстоящият избор на Главен прокурор и бъдещите на административни ръководители в съдебната власт трябва да се извършват в съответствие с изискванията на Конституцията и Закона за съдебната власт като изискуемите нравствени и професионални качества на кандидатите да се обсъждат всестранно, публично и прозрачно, в това число и отношението им към решенията срещу България, постановени от Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
Процедурата трябва да бъде проведена така, че след финализирането й да няма никакви съмнения в качествата на избраните
Декларацията е приета на заседание на ЦС на СЮБ на 29 ноември 2012 г.
ГЛАВЕН СЕКРЕТАР: (ЦВЕТАНКА СПАСОВА)